Starý Nessebar

Autor: Jozef Melich | 20.8.2014 o 17:00 | (upravené 20.8.2014 o 22:45) Karma článku: 5,10 | Prečítané:  1121x

Zaujímavosti z Bulharska

Krásne, historické a minulosťou poprepletané mestečko Nessebar leží 38km od Burgasu, v ktorom sa nachádza letisko.  Starý Nessebar je situovaný na Čiernom mori, je starý viac ako 3000 rokov a pôvodne sa volal Menebria. Začiatky sa tradujú od šiesteho storočia, mestečko sa stalo gréckou kolóniou. V Nessebare sa nachádza nespočetne veľa hotelov, atrakcií a množstvo zábavy pre malých i veľkých. V roku 1983 bolo toto očarujúce mesto zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNSECO.

Nessebar je známy svojimi úzkymi  a podobnými uličkami a z každej strany máte možnosť vidieť dvojposchodové drevené domčeky, ktoré sú stavané pre nás trochu atypicky. Prvé poschodie je postavené z tehál, či kamenia  a druhé z dreva. Atmosféru týchto krásnych uličiek, v ktorých vonia história, dopĺňajú kostoly ako napr. kostol sv. Jána Krstiteľa, či kostol Pantokratora.

 

Pantokratora je krížový kostol s oltárnymi výklenkami s predsieňou a zvonicou. Kostol podporujú štyri piliere. Bol postavený v prvej polovici 14. storočia.

Kostol Jána Krstiteľa je zaujímavý tým, že jeho konštrukcia pozostáva z dvoch valcových klenbových oblúkov, ktoré sú umiestnené v strede kompozície. Bol postavený z  lámaného kameniva. História kostola sa datuje od 10.storočia.

V uličkách sa nachádza nespočetne veľa kaviarní, reštaurácií, zmrzlinární – najväčšia lahôdka pre mňa však bol ich typický kurací, či teľací kebab, ktorý je pre mňa NAJ. Okrem toho sa tu nachádzajú obchody s umeleckými predmetmi, s tradičnými suvenírmi a striebrom.

Taktiež je Nessebar obľúbeným miestom pre pouličných umelcov, maliarov. Môžete si dať nakresliť svoju karikatúru, ktorá už bude hotová do desiatich minút. Cena jednej kresby je 20 leva ( u nás okolo 10eur).

Pláže sú pokryté jemným zlatým pieskom a dopriať si môžete aj komfort v podobe lehátiek a slnečníkov. Cena týchto pohodlných vymožeností je 6leva na deň. Ale ak si človek nepotrpí až na takom luxuse, stačí, ak si kúpi slnečník, zapichne si ho do piesku a pohodlne sa opaľuje, či oddychuje...

 

 

História Nessebaru je dosť pestrá. Bulharov takmer 50 rokov dobývali Turci, ktorí sa snažili presadiť v tejto oblasti svoju vieru, či myslenie...

Zaujímavosti...

Zaujímavé je, že písmo, ktoré vytvoril Cyril a Metod (cyrilika) sa u nás neuchytilo, no oni ho používajú dodnes.

Bulhari, ak  hýbu s hlavou z boka na bok hovoria ÁNO, ak z hora dole hovoria NIE. U nás je to naopak.

Majú čas na všetko, nikam sa neponáhľajú, veď deň je aj zajtra.

Ak Vám Bulhar hovorí, aby ste šli vľavo, choďte vľavo. Ak Vám hovorí, aby ste šli vpravo, choďte rovno a ak Vám hovorí ďasno, choďte doprava.

Nessebar ma neskutočne oslovil a myšlienkami sa tam neustále vraciam. Časť Nessebaru je už zatopená a bývajú tu i zemetrasenia... Údajne každých sto rokov – to posledné bolo v roku 1914...

 

 

 

 

 

Váš José

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Aký bude svet po porážke Islamského štátu

Islamský štát sa prispôsobil územným stratám.

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.


Už ste čítali?