Versailles v Paríži

Autor: Jozef Melich | 2.8.2014 o 17:00 | (upravené 2.8.2014 o 17:09) Karma článku: 6,00 | Prečítané:  970x

O mojej ceste do Paríža. O mojich pocitoch z Versailles...

Patrím k ľuďom, ktorí nedokážu obsedieť na jednom mieste. Neviem vydržať sedieť ani len 5 minúť na stoličke. Som človek, ktorý sa rád prechádza, báda, objavuje a spoznáva. Ak mám možnosť cestujem, hľadám niečo nové, spoznávam nových a priateľských ľudí. Návšteva Paríža ma fascinovala natoľko, že som sa rozhodol o ňom napísať pár blogov. Tento raz to bude o Versailles, ktorý ma fascinoval obrovskou krásou, niekoľko ročnou históriou a množstvom sôch v záhradách, v ktorých sa kedysi hrali divadelné hry.

Čas plynie rýchlo. I presýpacie hodiny sa presypú a ty ak chceš poznať pravdu o čase, musíš ísť s dobou. Versailles i napriek tým mnohým rokom je čarovnou pamätihodnosťou Paríža. Svedčí o tom ten obrovitánsky počet turistov, ktorí túžia nahliadnuť do vnútra tohto zámku. A nepochybujem o tom, že nik z nich neoľutuje túto návštevu, ktorá vo Vás zanechá pokoj a iný pohľad na život. V minulosti tu boli tí, ktorí mali toho veľa a potom tu boli tí, ktorí nemali absolútne nič. I vďaka prehliadke som sa utvrdil v tom, že mám byť vďačný za to, čo mám.

Druhý deň sme cestovali autobusom ulicami Paríža a s očakávaním som dúfal, že čoskoro budeme na mieste. Tento raz som sa Vám rozhodol opísať svoje pocity z Versailles. Vystúpil som z autobusu, kráčal som k zámku a s úžasom som vnímal ten hrdý zámok, ktorý je súčasťou jednej obrovskej histórie. Je zrkadlom do dávnych čias a v momente, keď som pred ním stál, obzrel som sa okolo seba a preniesol som sa do minulosti, v ktorej sa udialo nespočetne veľa vecí. Či už zrád, krívd, zločinov, ale aj korunovácií a iných výnimočných udalostí.

V 17.storočí bolo Versailles len malou dedinkou, no dnes tu stojí a vyníma sa pred zrakom turistov z celého sveta obrovitánsky zámok, ktorý očarí nejedného turistu. Ukrýva v sebe minulosť, ktorá Vás chytí za srdce vo chvíli, keď sa začnete prechádzať všetkými chodbami, či miestnosťami zámku. Máte možnosť vidieť obrovské obrazy, ktoré Vám napovedia ako ľudia žili. Pomôžu Vám zaradiť ľudí na obrazoch do rôznych vrstiev spoločnosti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Očarujúci zámok s niekoľko ročnou históriou má tieto úchvatné časti:

Južné Krídlo

Kráľovské nádvorie

Severné Krídlo

Opera

Mramorový dvor, ktorý je obklopený jadrom zámku

Zrkadlová sieň, ktorá vznikla v roku 1680

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Za zmienku stoja i prepychové spálne kráľa Ľudovíta XIV, ktoré sú naozaj prekrásne. Možno sa Vám zdajú tie postele malé, no ony skutočné malé sú. V tej dobe boli ľudia malí. Hovorí sa, že ľudia sa v minulosti báli smrti a preto si postele dávali robiť menšie. Tvrdili, že človek musí spať skrčený, lebo iba tak sa chráni pred smrťou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zámok má 365 obrovských okien ako dni v roku. Kráľ Ľudovít XIV. patril k ľuďom, ktorí milujú svetlo, pohľad na nebo a krásy prírody. Preto mal v zámku toľko okien, aby sa každý deň mohol kochať na svoje záhrady z iného uhla pohľadu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kráľ miloval prechádzky prírodou. Možno práve preto dal zhotoviť nádherné záhrady, ktoré dotvárajú čaro tomuto výnimočnému zámku, ktorý sa stal ďalším symbolom Paríža. Záhrady sa budovali vyše 40 rokov a až potom získali podobu, ktorá sa zachovala dodnes. 800 hektárov, na ktorých sú vybudované záhrady sú naozaj použité na ten správny účel. Keď sa nimi človek prechádza, má možnosť vidieť kvetiny, užívať si pokoja v enormných záhradách, čerpať energiu z krás prírody, či kochať sa prenádhernými fontánami, ktoré si tiež zaslúžia moje opomenutie.

 O tom nepochybujem, tie treba taktiež veruže spomenúť. Nemal som tú možnosť vidieť ich zapnuté, pretože záhrady Versaillu som navštívil v strede týždňa. Každú sobotu sú fontány zapnuté a ľudia si majú možnosť priplatiť, ak chcú vidieť raj na zemi. Okrem toho je táto krása sprevádzaná francúzskou klasickou hudbou a človek má možnosť sa prostredníctvom svojej fantázie preniesť do obdobia, v ktorom žil kráľ Ľudovít XIV.

Na záver len poviem, že toto miesto ma oslovilo a popravde neviem, čím najviac. Záhrady, interiér, exteriér, obrazy, sochy, fontány - všetko vo mne zanechalo čarovný dojem a prechádzkou po tomto mieste som si uvedomil, že minulosť je úzko spätá s prítomnosťou. Dejiny sú dejinami preto, lebo človek má možnosť spoznať nielen život dnešnej doby, ale aj dobu dávnych čias. A je jedno, ktorým smerom sa v histórii vyberieš. 10. či 17.storočie - vždy ťa niečo prekvapí, zaujme, či už osloví...

Váš José...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Aký bude svet po porážke Islamského štátu

Islamský štát sa prispôsobil územným stratám.

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.


Už ste čítali?