Goslar, Hahnenklee 5/5

Autor: Jozef Melich | 26.7.2014 o 17:00 | Karma článku: 3,05 | Prečítané:  283x

O mojich zážitkoch z Nemecka... Posledná časť o Goslari a jeho pamätihodnostiach...

Prechádzky ulicami Goslaru ma skutočne bavili. Bol to viac menej aj adrenalín, pretože každá ulica bola rovnaká. Ničím sa neodlišovali. Cítil som sa ako v komplikovanom labyrinte. Priznám sa, že raz som sa i stratil a vôbec som nevedel, kde som. Šok!!! Šok!!! „Čo budem teraz robiť?“  Pomyslel so si. Ale nerozčuľoval som sa. Vzal som si taxík a ten ma odviezol na autobusovú stanicu.

Kráčal som centrom mesta a zrazu som uvidel obrovitánsku vežu. Nedalo mi to. Vošiel som dnu, zaplatil som vstupné... Všetci okoloidúci vraveli, že je z nej nádherný výhľad. „Skúsim to.“ Kráčal som schodmi dosť hodnú chvíľu. Na jednom poschodí som sa zastavil, posadil som sa a vydýchol som si. Bola to poriadna makačka – to vám teda poviem. Veža bola vysoká vyše 60m a zdolať vyše 200 schodov bolo namáhavé... No keď som uvidel tie staré a predovšetkým nadšené starenky s chuťou do života a s neuveriteľným elánom, pomyslel som si: „Keď to zvládnu ony, zvládnem to aj ja...“

 

 

 

 

 

 

Keď som bol na veži a uvidel som ten prenádherný panoramatický výhľad snov. Chvíľu som ostal zarazene civieť na tú krásu. Bol som šokovaný. Z veže ste mali možno vidieť celé mesto. Domčeky, kaviarničky, reštaurácie, budovy – toto všetko Vám ležalo pri nohách. Neuveriteľný pohľad sa mi naskytol a vtedy som si uvedomil, že môj odchod od rodiny mal význam. Videl som krásy prírody, nahliadol som do minulosti, spoznal som históriu mesta a leto som strávil niekde, kde som sa veruže nenudil.

Navyše ako čašník som mal i zábavu s hosťami a nič krajšie nemôže byť, keď Váš hosť ocení vašu prácu. Jeden večer, keď už august mal čochvíľa vystriedať september, dala mi jedna pani do rúk papierik. Odišla a ja som sa jej poďakoval i napriek tomu, že som nemal ani len poňatia, čo sa v ňom ukrýva. Počas večere som doň nahliadol. Keď som uvidel tie slová, slzy sa mi od radosti tisli do očí:

„Danke fűr die gute Arbeit und viel Glűck und alles Gute.“ (V preklade: Ďakujem za dobrú prácu a veľa šťastia a všetko dobré...) Okrem týchto krásnych slov, som si v papieriku našiel i 16eur, ktoré ma veľmi potešili.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane na vojenčine vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To bola realita Československej ľudovej armády.

KOMENTÁRE

A zasa sa musíme báť plotov, čo v nás vyrastú

Na obrazovkách denne vídame tupírovaný preparát pseudospasiteľa.

PLUS

Varenie v stredoveku? Kaviár prasatám, miesto vody víno

Páv chrlil oheň a mäsové guľky vyzerali ako pomaranče.


Už ste čítali?