Goslar, Hahnenklee 4/5

Autor: Jozef Melich | 24.7.2014 o 18:50 | Karma článku: 4,46 | Prečítané:  308x

O mojich zážitkoch z Nemecka. Návšteva mesta Goslar, ktoré patrí do Unesco...

V rukách som držal mapu mesta, snažil som sa orientovať podľa nej. Bohužiaľ  ja pre mapy jednoducho nemám slabosť. Nevyznám sa v nich a tak som ju zroloval a strčil späť do tašky. Náhodne okoloidúceho pána so šedinami vo vlasoch som sa opýtal:

- Prosím Vás, kde tu nájdem Marktplatz?

- Stále rovno,- odvetil.

Wau... Čiže som išiel správne. Poďakoval som sa a kráčal som už len rovno. A zrazu som bol tam.

Obrovský hluk, veľké námestie, okolo ktorého bolo mnoho kaviarničiek, reštaurácií, zmrzlinárni, či pizzérii. Človek si jednoducho mohol vybrať. Námestie, čiže stred mesta, sa budovalo niekoľko stovák rokov. Rodáci z Goslaru sú naň nesmierne hrdí.

 

 

 

 

 

Okrem toho je Goslar vyhľadávanou atrakciou pre turistov, pretože toto prenádherné mestečko patrí do svetového dedičstva UNESCO. Goslar je mesto ležiace uprostred Nemecka v Dolnom Sasku v pohorí Harz.

 

 

 

 

 

 

Dozvedel som sa, že dejiny Goslaru sú úzko späté s ťažbou kovov (najmä striebra).

Na námestí je obľúbená najmä zvonkohra s figúrkami, ktorá zaznieva denne o 9, 12, 15 a 18 hodine. Hrá nádhernú  a pokojnú melódiu, pri ktorej človek vníma len to ticho, ktoré sa na námestí nachádza i napriek tomu, že sa na ňom pohybuje stovka ľudí... Sám som to zažil. Zvonkohra začala hrať a ľudia stíchli. Všetci stáli, fotili si atrakciu, no slova by ste sa od nikoho nedočkali.

 

 

 

Ak chcete spoznať Goslar bližšie, poobzerať si jeho krásy, máte možno nasadnúť na Bimmelbahn. Cesta na takomto peknom vláčiku je veľmi pohodlná, čaká vás nádherných 6,5km cez niekoľko tisíc ročné staré mesto. Okrem toho tu máte sprievodcu, ktorý vám porozpráva o dejinách tohto zaujímavého mestečka.

 

 

 

 

Kráčal som smerom do kopca. Tak mi bolo povedané. Tentoraz som chcel nazrieť do histórie hradu, ktorý sa v tomto meste nachádzal... Kaiserpfalz bol obrovitánsky hrad, ktorý ma zaujal nielen ako vyzerá, ale aj prenádhernými maľbami, ktoré som v jeho interiéri mohol vidieť.

 

 

 

 

 

Pred hradom je obrovitánska plocha na oddych, na načerpanie nových síl, na relaxovanie. Raz keď som mal voľno, vzal som si knihu, ľahol som si na trávnik a čítal som asi aj dve – tri hodiny. Užíval som si oddych, nevnímal som nič okolo seba a čerpal som energiu z lúčov slnka.

 

 

 

 

 

Pokračovanie nabudúce... Váš José ...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Aký bude svet po porážke Islamského štátu

Islamský štát sa prispôsobil územným stratám.

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.


Už ste čítali?