Goslar, Hahnenklee 3/5

Autor: Jozef Melich | 22.7.2014 o 17:00 | Karma článku: 3,42 | Prečítané:  416x

O mojich zážitkoch z Nemecka. Tentoraz je to o mojej kolegyni Gite, návšteve Goslaru a o mojich fantastických (predovšetkým sladkých) raňajkách...

Dni v Nemecku ubiehali celkom rýchlo. Ani sa nedivím, keď  som musel neustále pracovať. Ale bol som tomu rád, aspoň mi prešiel čas a bol som medzi ľuďmi. Nemusel som trčať na hotelovej izbe medzi štyrmi stenami. V to ráno som robil raňajky spoločne s Gitou.

                Tá dobehla ako veľká voda.

- Prepáč, že meškám,- ospravedlnila sa.

Ešte si ani len nevydýchla a už ma prosila o odpustenie.

- Nič sa nedeje,- povedal som.

- Zmeškala som autobus, musela som čakať na druhý,- povedala pre mňa tak trochu divnou nemčinou, ale porozumel som.

- Naozaj je to v poriadku. A kde bývate? – zo zvedavosti som sa opýtal.

- V Goslari. V nádhernom mestečku. Raj pre turistov,- s nadšením povedala.

Očividne bola hrdá na svoje rodné mestečko, v ktorom odmalička vyrastala. Je to jej domov. A ako sa hovorí: „Domov nie je miesto, domov je pocit.“ A z jej rečí som mal pocit, že sem Gita skutočne patrí.

- Je to veľké mesto? – opýtal som sa.

- Len 70 000 obyvateľov,- spokojne vyslovila.

Ja som bol trošku šokovaný. 70 000 obyvateľov bolo pre mňa dosť. Veď ja žijem v meste s 15 000 obyvateľmi. Nevadí, rozhodol som sa, že preskúmam i mestečko Goslar.

V ten deň som videl Gitu posledný krát. Monika mi vravela, že sa ponáhľala na autobus, spadla a zlomila si nohu. Nepríjemné. Odvtedy Gita bola už len doma a doma.

Ďalší deň voľna predo mnou. Bol som odhodlaný spoznávať krajinu, do ktorej som na istý čas prišiel. Kráčal som k autobusovej stanici, pozdravil som sa niektorými hosťami z nášho hotela a išiel som ďalej. Z Hahnenklee do Goslaru chodia autobusy každú polhodinu. Je to len 17km a veľa ľudí z Goslaru v tomto stredisku pracuje. V zime sa začína pre nich lyžiarska sezóna a v lete je toto prenádherné miesto liečebným strediskom pre rôzne ochorenia. Samozrejme aj pre tie kožné, keďže psoriáza z môjho tela zmizla behom týždňa.

Autobus pristál na autobusovej stanici. Dal som prednosť starším. Nastúpil som ako posledný a vypýtal som si lístok do Goslaru. Platil som 3,30...Neuveriteľné. To ma trošičku zarazilo, ale potom som si uvedomil, že som v Nemecku. Keď som v auguste odchádzal domov, cena jedného lístka do Goslaru sa vyšplhala na 3,50.

V autobuse som bol jediný mladý človek. Nik v mojom veku. Kristove rany, kde sú tí mladí ľudia? Cítim sa ako v krajine, kde majú mladí ľudia zakázaný vstup. Užíval som si cestu do Goslaru plnými dúškami. No na druhej strane som mal strach, že sa tam stratím. Ale netrápil som sa tým, nezbláznim sa. Díval som sa cez okno, videl som krásu prírody, vysoké ihličnaté stromy, hory, kopce. Fascinujúce. Vraj sú v horách vybudované cyklistické trasy pre turistov, ale nikdy som to nevyskúšal, pretože ja a bicykel to k sebe veruže nepasuje.

Asi tak o 20minút som bol na autobusovej stanici v Goslari. Poviem Vám – bol tam poriadny ruch. Nespočetne veľa ľudí a konečne už aj mladí. No starí vyhrávali... Ich bolo oveľa viacej. Kráčal som ulicami a nevedno kam. Popýtal som sa, kde nájdem nejaké pamätihodnosti. Všetci mi ukázali jeden a ten istý smer. Keďže som už poznal cestu, rozhodol som sa naraňajkovať.

Zbehol  som do prvej cukrárne a vypýtal som si to, čo som chcel. Na fotkách si môžete pozrieť moje raňajkové menu, ktoré som si vyberal ja sám, keď som mal voľno. Viem – nezdravé. Veď to aj bolo potom na mne vidieť, pretože som v Nemecku pribral osem kíl.

 

 

 

 

 

Nabudúce Vám porozprávam o nádhernom hrade a ešte krajšom a rušnom námestí, ktoré sa v Goslari nachádza.

Váš José ....

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Aký bude svet po porážke Islamského štátu

Islamský štát sa prispôsobil územným stratám.

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.


Už ste čítali?