Náučný chodník "Stráž" vo Vinici

Autor: Jozef Melich | 12.7.2014 o 17:00 | (upravené 12.7.2014 o 18:09) Karma článku: 5,20 | Prečítané:  1690x

Náučný chodník "Stráž" vo Vinici v okrese Veľký Krtíš...

Pochádzam z Veľkého Krtíša. Spoločne s pár známymi sme si naplánovali menší výlet v okrese Veľký Krtíš. A tak sme sa rozhodli, že sa vydáme na turistiku. Na miesto, kde sa vo Vás prebudí fantázia, o ktorej ste doposiaľ nemali ani len poňatie. Neuveriteľná príroda, šum vetra i história okolia. Nasadli sme na ranný autobus a cestovali sme do Vinice, ktorá je vzdialená od Veľkého Krtíša len pár kilometrov.

Cesta nám ubehla veľmi rýchlo. Ani sme sa nenazdali a už sme boli v prekrásnej dedinke, ktorá sa mi nesmierne páčila. Musím povedať, že rodáci boli nanajvýš milí a bolo vidieť, že uctiť si turistu bolo ich potešením. Naozaj som to nečakal.

Po chvíli sme už spoznávali krásy náučného chodníka, ktorý bol naozaj precízne vybudovaný. Človek sa vedel pomocou tabúľ orientovať a stratiť sa neprichádzalo do úvahy.

 A zrazu sme sa ocitli na stanovišti „Žabí prameň“  Pramene väčšinou vyvierajú z podzemných a krasových vôd a človek ich už odjakživa považoval za poklad. Aj práve preto si vyžadujú absolútnu ochranu. V Žabom prameni môžeme vidieť rastliny ako jelša lepkavá, ostrica zajačia a iné... Prameň je útočiskom pre rôzne druhy hmyzu, ale vyskytujú sa tu i obojživelníky a plazy (rôzne druhy žiab, užovky, či salamandry škvrnité).

 

Na ďalšom stanovišti sa nachádzal prenádherný kameňolom, ktorý vytvorila sama príroda. Bolo tu naozaj nádherne. Okrem toho, že tu môžeme sledovať štruktúru kameňolomu a dozvedieť sa niečo viac o horninách a vulkanickej činnosti, sa turisti môžu usadiť na pohodlných lavičkách, pohojdať svoje ratolesti na hojdačke, ale môžu aj načrieť do histórie Indiánov (vďaka drevenému típí). Okrem toho sa tu nachádza obrovská skala, na ktorú sa môžete vyštverať, sadnúť si na ňu a len tak nečinne sedieť a oddychovať.

 Ale naša cesta sa nekončila. Po krátkej prestávke sme kráčali ďalej. Strmý terén sme sa snažili zdolať, čo najlepšie. Asi o takých 15 minút sme sa stretli s ďalšími tabuľami, ktoré nám napovedali, že ďalším stanovišťom na tomto novovzniknutom náučnom chodníku bude Kríž svätej Heleny. Tu sme mali možnosť kochať sa nádherných výhľadom. Mali sme pred sebou panoramatický výhľad na Vinicu, ale i na Hrušov. Taktiež sme videli obrysy hory Násaj, stráne Cerovej vrchoviny a Krupinskej kotliny. Čo sa mi najviac páčilo, bolo to výnimočné ticho. Pokojne som si užíval ticho prírody a cítil som sa ako slobodný vták, ktorý môže kedykoľvek vzlietnuť.

Ako sme odchádzali zo stanovišťa „Kríž sv. Heleny“ zazreli sme na kameni krásnu jaštericu, ktorá sa nás vôbec nebála. Nenechala sa rušiť a užívala si lúče slnka presne tak, ako sme si my užívali dnešný pohodový deň. Dokonca sme si ju aj vyfotili a neprekážal jej ani silný blesk fotoaparátu. To bola teda modelka.

 

 

 

Ďalším stanovišťom bola Vyhliadková veža, kde sme sa mohli zoznámiť s rôznymi druhmi stromov. V lesoch dominujú duby, cery, hraby a buky. Nachádza sa tu i bohatý svet bylín, či rastlín. Človek, ktorý sa zaujíma o flóru, má možnosť spoznávania.

Na vyhliadkovej veži som sa cítil božsky. Mal som pocit, že mi patrí celý svet...

 

 

 V tejto oblasti sú dobré

podmienky pre pestovanie

hrozna. Výroba vína je už takmer

tradíciou obce... Naozaj sa oplatí

vidieť a spoznať náučný chodník

vo Vinici v okrese Veľký Krtíš.

 

 

 

 

 

 

Váš José...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Aký bude svet po porážke Islamského štátu

Islamský štát sa prispôsobil územným stratám.

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.


Už ste čítali?