Svet patrí nám 1/28

Autor: Jozef Melich | 28.6.2014 o 17:02 | (upravené 29.6.2014 o 0:14) Karma článku: 4,23 | Prečítané:  483x

Sú mladí, krásni a skazení. Budete ich milovať, ale i nenávidieť. Ich osudy sa spojili počas štúdia na strednej škole. Spoločne sa pokúsia prekonať samých seba, naučiť sa zodpovednosti a svojím úsilím dosiahnuť vytúžene ciele. Intrigy, zrada, ale i láska a nerozlučiteľné priateľstvá z nich formujú skúsenú a dospievajúcu mládež. Svoj príbeh a  zážitky opisuje Tereza, ktorá sa ako keby búri proti celému svetu. Aký bude ich prvý sex? Podľahnú drogám a alkoholu? Zapadnú do kolektívu? Dokážu nájsť vo svojom okolí osobu, ktorej by sa zverili so svojím trápením?

1.

Niekedy sa strácam vo svojich myšlienkach, pretože sa neviem rozhodnúť, ktorá cesta je pre mňa tá správna. Avšak nezáleží na tom, ktorú z ciest si vyberieš. Záleží na tom, ako sa budeš vytrvalo snažiť o to, aby si sa dostal k zaslúženému cieľu a zožal vysnívaný úspech. Neviem, ako sa mám definovať. Neviem pochopiť samú seba. Snáď som obyčajný rebel, ktorý nevie, čo chce. Možno som osobou, ktorá stratila všetky morálne zásady. Stratila som ich v okamihu, keď som spoznala jednu mnou nenávidenú osobu. Nikdy by som si nepomyslela, že dokážem človeka tak silným spôsobom nenávidieť. Priam tou osobou opovrhujem. Ale rozprávať o nej hneď zo začiatku môjho príbehu, mi príde unáhlené. V to ráno som vstala, rozbehla som sa do kúpeľne a uvidela som katastrofálny výbuch na svojej hlave. Okrem toho človeka som nenávidela aj svoje husté, brčkavé vlasy, ktoré mi spôsobovali nehorázne problémy. A tak mi neostávalo nič iné. Len som si ich vyžehlila, jemne som si naniesla mejkap na svoj pehavý nos, obliekla som si letné šaty modrej farby a obula lodičky na vysokom opätku. Za tie dva roky som sa neuveriteľne zmenila. A zato môže práve tá osoba. Osoba, ktorá mi zničila všetky ideály dobrého muža. Dnes som sa mala stretnúť so svojím spolužiakom Borisom. Priznám sa, vždy som ho obdivovala. Nikdy nedokázal presedlať na názor iných. Bol sám sebou a vždy sa riadil svojimi hodnotami. To je naozaj úctyhodné. V dnešnej dobe to dokáže málokto. Vždy sa necháme ovplyvniť ľuďmi, ktorí sa považujú za našich priateľov. Ale priateľ je koniec koncov niekto iný. Priateľ je osoba, ktorá nás rešpektuje takých, akí v skutočnosti sme. Neprekáža mu, že nefajčíme, že nepijeme. Že sa neflákame v nočných hodinách spolu s ním po diskotékach. Práve naopak. Podporuje nás v tom, čo robíme. Bohužiaľ. Ja som sa prispôsobila vtedajšej spoločnosti. Prestala som sa učiť, začala som sa flákať, praktizovať sex na verejných záchodoch a piť alkohol s osobami, medzi ktoré som chcela zapadnúť. Nuž áno. I ja a aj Boris sme si vybrali svoje vlastné cesty. I keď sme odlišní, máme sa radi. Kráčala som mestom a vtedy som začula jeho hlas.

- Mrcha.

Okamžite som sa otočila. Bol to Boris v plnej paráde. Jeho ofina bola enormne dlhá, ale vždy upravená a vyžehlená. Mal oblečené krátke modré nohavice a modré tričko. Vyzeral úžasne. I napriek tomu, že Boris je pekný a inteligentný chlapec, nemá všetko, po čom túži. Nemá priateľku. A nejako sa mu ženy vyhýbajú. Zvláštne. Sama som prekvapená, že si ešte nenašiel žiadnu fešandu. Ale na ňom sa dá spoznať, že jednotky na vysvedčení nie sú všetkým. I on má svoje problémy. A i on si priniesol na strednú školu so sebou niečo, čo ho trápi. A niečo, čo mu nedovoľuje zapadnúť do kolektívu.

- Zdravím ťa, Boris.

S mojím spolužiakom som sa objala. Bola som naozaj rada, že ho vidím, že sa s ním konečne budem môcť porozprávať. Počas letných prázdnin som sa stretávala len s Timeou.

- Ako sa máš?

Boris sa na mňa milo usmial. Ja som bola šťastná, že ho vidím. Za tie štyri roky sme si na seba zvykli. Teraz prichádzame spoločne do maturitného ročníka a bude to náš posledný rok, čo sa vidíme. Naše cesty sa nadobro rozídu a my budeme musieť začať žiť svoje životy. Ale i o tom je život. Stretneš ľudí, ktorých si obľúbiš a potom sa tí ľudia z tvojho života vytratia.

- Mám sa výborne. Za tieto prázdniny som si oddýchla, ale i zarobila. Bola som vo Švajčiarsku na praxi. Pracovala som ako čašníčka, ktorá bola miestami dosť povoľná. Ale nie. Spala som tam len s jedným Američanom.

- Preboha, - vyhlásil Boris.

- Čo? Stalo sa niečo?

Zľakla som sa. Nečakala som jeho reakciu. Bola som prekvapená, prečo tak náhle zhíkol.

- Odkiaľ máš tie hodinky? - začudovane sa ma opýtal.

Ja som sa len vyškerila a povedala som.

- Od nabijaka, - zarehotala som sa a Boris sa šibalsky usmial.

- Tereza. Ty si tá chtivá, zdatná ženská. Obdivujem ťa. Keď ti chlap kúpi takýto drahý darček, musí to niečo znamenať, - dopovedal Boris.

Čakal na moju reakciu. Bol zvedavý, čo mu poviem. Ale ja som mu nemala, čo povedať.

- Netáraj. Spala som s ním len raz. Nič viac. Chcela som tie hodinky dať do záložne. Nepotrebujem na toho Američana žiadnu citovú spomienku.

- Do záložne? - začudovane sa na mňa pozrel.

- Netvár sa tak. Aj mama mi to zakázala. Tvrdí, že by som mala mať naňho nejakú tú nezabudnuteľnú spomienku. A tak som sa rozhodla, že si ich nechám.

Chvíľu som sa na ne zamyslene hľadela. No nakoniec som len prevrátila očami a snažila som sa byť zhovorčivou.

- A čo ty, Boris? Videla som fotky z Bulharska. Ako bolo?

Boris mi nadšene porozprával o dovolenke v Bulharsku. Ale naše stretnutie malo iný dôvod. Išli sme za niekým, kto pozná budúcnosť. Za niekým, kto Borisovi povie niečo o jeho budúcnosti. Áno. Ideme navštíviť vešticu, ktorá nás možno znechutí alebo upokojí a predovšetkým privedie na správnu cestu. Ja takýmto veciam verím. Priznám sa. Nie som veriaca, ale na tieto... Počkať!!! Vlastne bola som veriacou. Práve teraz si myslím, že je najvhodnejší čas, povedať niečo o mojej minulosti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Aký bude svet po porážke Islamského štátu

Islamský štát sa prispôsobil územným stratám.

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.


Už ste čítali?